Florbal

Švédská florbalová federace čelí obvinění z diskriminace

Švédská florbalová federace (SIBF) má problém. Jejími kroky se bude zabývat ombudsman. Důvodem je údajná diskriminace, pro kterou na ni minimálně dvě osoby podali oficiální stížnost. Předmětem stížností je nedávné rozhodnutí přerušit tři ze čtyř divizí druhé nejvyšší ženské soutěže Allsvenskan. To by samo o sobě nebyl až takový problém, ten je však v tom, že muži ve stejné výkonnostní kategorii hrát mohou.

Švédská florbalová federace (SIBF) má problém. Jejími kroky se bude zabývat ombudsman. Důvodem je údajná diskriminace, pro kterou na ni minimálně dvě osoby podali oficiální stížnost. Předmětem stížností je nedávné rozhodnutí přerušit tři ze čtyř divizí druhé nejvyšší ženské soutěže Allsvenskan. To by samo o sobě nebyl až takový problém, ten je však v tom, že muži ve stejné výkonnostní kategorii hrát mohou. 

 

Ve více regionech ve Švédsku se v ostatních dnech zpřísnily protipandemická opatření, která se samozřejmě dotkla i sportu. V praxi to znamená přerušení tréninkové i závodní činnosti klubů. Existují však i výjimky - zjednodušeně, kluby, které jsou profesionální a vyplácejí svým hráčům mzdu, tak ty mohou pokračovat. Pak je již na každé federaci, aby si stanovila pravidla a vyhodnotila, kdo splňuje parametry profesionála.

 

Švédská florbalová federace rozhodla, že nejvyšší soutěže budou pokračovat, také druhá nejvyšší soutěž mužů. Jenže ženská Allsvenskan už ne. „To je zřejmá diskriminace na základě pohlaví. Zákon z roku 2018 přitom jasně říká, že je nutné zavést stejná práva a možnosti bez ohledu na pohlaví a Švédská florbalová federace ho tímto jednáním porušuje, neboť umožnila pokračování soutěže mužů, ale ženám pokračovat zakázala, " uvedl jeden ze stěžovatelů, kterého cituje portál svt.se.

„Nemohu říci nic jiného, jen to, že je to evidentní diskriminace na základě pohlaví," tvrdí jiná osoba, která se obrátila na kancelář ombudsmana pro diskriminaci. Oficiální web této kanceláře tvrdí, že pouze malé procento stížností vede nakonec k samotnému vyšetřování. 

Generální tajemník SIBF Mikael Ahlerup však národní švédskou federaci brání: „Nejde o diskriminaci, ale o maximum možného, co jsme vyjednali se švédskými epidemiology a hygieniky.“

 

                                                                         Autor: Václav Prokůpek

Použitý zdroj: svt.se

 

REDAKCE