Silniční cyklistika

Tour de France: Hirschi byl neporazitelný

Stále větší jméno si v pelotonu dělá dvaadvacetiletý Marc Hirschi. Mladý Švýcar, který na Tour de France debutuje, se dočkal prvního vítězství. Jeho pronásledovatelé Maximilian Schachmann a Julian Alaphilippe si po etapě jen povzdechli. Na Hirschiho neměli.

celý článek

Václav Prokůpek: Tour de France

Tour de France je nejznámější etapový cyklistický závod, který se jezdí už od roku 1903 s výjimkou pauzy způsobení první a druhou světovou válkou. Místem konání je Francie, avšak v průběhu tří týdnů, po které tento cyklistický svátek trvá, se cyklisté podívají i do okolních států. Třítýdenní závody, tedy Grand Tours, jsou pouze tři, a to právě Tour, Giro d'Italia a Vuelta. Během tří týdnů cyklisté ujedou okolo 3500 kilometrů.

celý článek

Jakob Fuglsang vyhrál Kolem Lombardie

Druhé monumentální vítězství kariéry získal Jakob Fuglsang v italské klasice Kolem Lombardie. Dánský cyklista byl nejlepší v závěru 231 kilometru dlouhého závodu a do cíle dorazil osamoceně. Remco Evenepoel, favorit Lombardie, musel být po pádu hospitalizován. Monument Kolem Lombardie byl plný nehod a karambolů. Ten největší se stal ve sjezdu z Muro di Sormano. V nejtěžším stoupání závodu se utrhla skupina velkých favoritů a v technickém sjezdu se dolů spustil Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo), čímž do problémů dostal Remca Evenepoela (Deceuninck - Quick-Step). Dvacetiletý Belgičan situaci nezvládl, vyjel ze silnice a spadl ze srázu. Po vyproštění byl hospitalizován a ačkoliv vyvázl z velmi nebezpečné situace poměrně dobře, přesto si při pádu způsobil zlomeninu pánve a zbytek jeho závodní sezóny je v ohrožení.

celý článek
Cyklistika

Van Aert vyhrál Strade Bianche, Peter Sagan vzdal

Extrémně těžký a horký závod Strade Bianche vyhrál Belgičan Wout van Aert. Po dvou třetích místech se dočkal svého prvního triumfu. Zdeněk Štybar nezachytil rozhodující únik a dokončil na šestém místě. Strade Bianche otevřelo sezónu WorldTour a pro spoustu závodníků to bylo až příliš náročné. Problémy měli i největší favorité. Defekty, pády a vedro kosilo startovní pole. Hned šest technických problémů postihl obhájce vítězství Juliana Alaphilippa (Deceuninck - Quick-Step), také Vincenza Nibaliho (Bahrain - McLaren), defekt zase Mathieu van der Poela (Alpecin - Fenix) a do popředí se nedostal ani Peter Sagan (BORA - hansgrohe. Brzo vzdal vítěz z roku 2018, Belgičan Tiesj Benoot (Sunweb).

celý článek

Evenepoel vyhrál Kolem Burgosu

Remco Evenepoel uhájil celkové vítězství v závodě Kolem Burgosu. V poslední etapě s cílem na vrcholu stoupání Lagunas de Neila dojel třetí za vítězným Ivánem Sosou a Mikelem Landou. Stoupání Lagunas de Neila je na Kolem Burgosu tradiční, ale letos se jelo z nové, neznámé strany. Ve velmi strmých pasážích excelovali nejlehčí vrchaři. Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick-Step) svůj úkol zvládl, sice nebyl nejlepší na kopci, ale ztráta pouhých 11 vteřin na Ivána Sosu (Ineos) a dvou vteřin Mikela Landu (Bahrain - McLaren) ho nijak neohrozila.