Florbal

Čeští florbalisté hrají na světovém šampionátu o medaili a za Kryštofa

Čeští florbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Praze nad Dánskem bez potíží 10:1 a v boji o finále je čeká v sobotu od 16:00 vítěz duelu mezi favorizovaným Finskem a Německem. Čtyřmi body za tři branky a jednu asistenci k tomu přispěl kapitán Matěj Jendrišák.

Každé mistrovství má i svůj lidský rozměr a ani tentokráte tomu není jinak. "Hrajeme o medaili, ale také pro Kryštofa," řekl nám nám útočník Šebek a připomenul příběh dvacetiletého florbalisty z týmu FBC Liberec Kryštofa Abela, který bojuje s agresivním rakovinovým nádorem, A dodal: "Hrajeme i za něj. je s námi na hřišti jako sedmý hráč!"

Čtvrtfinálový duel ČR - Dánsko v O2 areně sledovalo 5073 diváků a padl při něm celkový rekord v návštěvnosti na jednom šampionátu. Organizátory oficiálně stanovený rekordní počet 104.406 fanoušků z Göteborgu z roku 2014 posunul turnaj v Praze už na 106.694 příznivců.

Český tým nastoupil stejně jako  proti Švýcarsku v brance se Součkem, který si připsal třetí start ze čtyř utkání na turnaji. Od začátku měl favorit jasnou převahu, kterou brzy zúročil.

V páté minutě jako první překonal Mikea Trolleho střelou od levého mantinelu Rýpar a hned za 14 sekund po přihrávce kapitána Jendrišáka zvýšil první trefou na turnaji Šebek. "Trošku mi to možná odlehčí ruce. Je důležité, že se naše lajna rozjela a doufám, že nám to pomůže do dalších bojů," prohlásil Šebek, který nastupuje v útoku s Jendrišákem a Curneym.

Při Suchánkově vyloučení se domácí výběr bez problému ubránil, ale v 11. minutě prostřelil Součka Glass. Za 139 sekund vrátil Čechům dvoubrankový náskok Dóža. "Jsme rádi, že jsme to tak zvládli. Povedla se první třetina a hrálo se pak jednodušeji ve zbytku zápasu," doplnil Šebek.

Pátý tým minulého šampionátu z roku 2016 z Rigy - Dánové - v druhém dějství už nestačil odolávat. Ve 24. minutě se prosadil z dorážky po Němečkově střele Jendrišák. Za 133 sekund našel Curney zpoza branky Kisugiteho, který se na premiérovém MS radoval z prvního bodu.

V polovině utkání se trefil z půlky další obránce Veltšmíd. V závěru druhé části se znovu prosadil přesnou střelou nad levou ruku dánského gólmana Jendrišák, který pak ve 44. minutě při Odfeldtově vyloučení i za přispění nešťastné teče Kobberupa dovršil hattrick.

V 51. minutě po Rýparově asistenci zamířil do odkryté branky Delong a trefil se i ve čtvrtém utkání na premiérovém MS. Vylepšil svou bilanci na osm gólů a jen dva jej dělí od vyrovnání českého rekordu na jednom šampionátu, který drží z roku 2004 Radim Cepek. Osmou výhru z osmi soubojů s Dány zpečetil ještě dorážkou 33 sekund před koncem bek Němeček. Dánsko porazili naši borci zaslouženě 10:1. V sobotu je čeká boj o medaili, nejprve semifinále a pak?