Silniční cyklistika

Australan Rohan Dennis mistrem světa v časovce, mladík Evenepoel druhý

Potvrdil roli největšího favorita. Cyklista Rohan Dennis zvládl obhajobu titulu mistra světa v časovce, v anglickém Yorkshiru si duhový dres zajistil s obřím náskokem minuty a devíti sekund. Pro stříbro si dojel teprve 19letý mladík Remco Evenepoel. Z českých cyklistů se nejlépe umístil Jan Bárta na 33. místě. Před dvěma měsíci sesedl Australan Rohan Dennis z kola a záhadným způsobem opustil Tour de France. Od té doby do žádného závodu neodstartoval.

Svědomitě se chystal na vrchol sezony na mistrovství světa v Yorkshiru. Vyhledal dokonce i pomoct sportovního psychologa.„Doufám, že obhájím vítězství. Nejhůř z toho může být pódium,“ řekl před startem devětadvacetiletý Australan.

Po 54 kilometrů dlouhé časovce v Anglii bude Dennis vozit duhový dres v časovkách i v příštím roce. Navíc ikonický trikot získal naprosto suverénním způsobem. S číslem jedna Australan po trati naháněl všechny soupeře. Tím vůbec největším se hned na prvním mezičase stal teprve 19letý Remco Evenepoel. Jenže i současnému mistru Evropy nadělil Dennis už na 17. kilometru 19 sekund.

Do cíle Dennis dorazil o minutu a 9 sekund dříve než Evenepoel. Na trati tehdy předjel Primože Rogliče i Victora Campenaertse. Bronz z mistrovství světa si zajistil dost překvapivě italský reprezentant Filippo Ganna.

Z dua českých cyklistů se nejlépe umístil Jan Bárta. Zkušený český cyklista, jenž loni v Innsbrucku skončil na 14. místě, tentokrát dojel na 33. příčce. „Byla to hodně těžká časovka. Neustále nahoru dolů, technická s neustálými změnami tempa,“ řekl Bárta v cíli  a dodal. „Snad jedna z nejtěžších na světě. Josef Černý dojel na 38. místě.

Mnoho otázek se před startem Remca Evenepoela do časovky nabízelo. Cyklistický supertalent z Belgie na všechny rázně odpověděl. Na časovkářský speciál usedl v elitní společnosti největších favoritů. Za ním už startovali například Primož Roglič, Victor Campenaerts nebo obhájce titulu Rohan Dennis. Evenepoel si hned po startu ještě před kamerami upravil návlek na pravé noze a vypálil. Prvních 17 kilometrů prolétl rychlostí 52 kilometrů v hodině!

Okamžitě se posunul do průběžného čela. Ač ještě nikdy podobně dlouhou časovku nejel – v srpnu se stal časovkářským mistrem Evropy na trati dlouhé 22 kilometrů – z nastoleného vynikajícího tempa loňský juniorský šampion neslevil. Ba naopak. I na druhém mezičase při průjezdu 38. kilometrem opět vládl celému startovnímu poli.

Tehdy už na místy vlhké vozovce upadli jeho reprezentační parťáci Yves Lampaert a Campenaerts. Sen o belgické vládě na stupních vítězů se tedy rázem rozplynul. Evenepoel v cíli usedl do horkého křesla pro průběžného vítěze. O zhruba 30 minut později musel letošní vítěz slavné klasiky v San Sebastianu přepustit místo Rohanu Dennisovi. Současnému králi časovky.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Yorkshiru

Časovka, muži elite (54 km): 1. Dennis (Austr.) 1:05:05, 2. Evenepoel (Belg.) -1:08, 3. Ganna (It.) -1:55, 4. Bevin (N. Zél.) -1:57, 5. Dowsett (Brit.) -2:01, 6. Craddock (USA), 7. Kangert (Est.) oba -2:07, 8. Oliveira (Portug.) -2:09, 9. Martin (Něm.) -2:27, 10. Küng (Švýc.) -2:46, ...33. Bárta -5:21, 38. Černý (oba ČR) -6:55.