Silniční cyklistika

Černý kůň Giro d´Italia? Italská prokontinentální stáj

Italský profesionální prokontinentální tým Androni Giocattoli - Sidermec prožívá skvělou sezónu. Celek legendárního manažera Gianniho Savia je černým koněm nadcházejícího Giro d´Italia, což ostatně ukázal i při úvodní časovce, kdy jeho závodníci byli nejlepší v konkurenci týmů, které nejsou v první divizi WorldTour. Jezdci v červených dresech budou útočit na etapy a trikoty.

Italský profesionální prokontinentální tým Androni Giocattoli - Sidermec prožívá skvělou sezónu. Celek legendárního manažera Gianniho Savia je černým koněm nadcházejícího Giro d´Italia, což ostatně ukázal i při úvodní časovce, kdy jeho závodníci byli nejlepší v konkurenci týmů, které nejsou v první divizi WorldTour. Jezdci v červených dresech budou útočit na etapy a trikoty.

 

Androni Giocattoli - Sidermec je jedním z nejdéle fungujících profesionálních týmů, nikdy nepatřil do první ligy, několikrát byl opomenut ve výběru na Giro d´Italia, ale letos září a očekávají se velké věci. Závodníci Gianniho Savia letos získali už dvanáct vítězství, včetně etapy na Kolem Sicílie, Tro Bro Léon a dvou etap na Okolo Alp.  

 

Právě na Okolo Alp zaujali nejvíc. Fausto Masnada vyhrál dvě etapy po odvážných únicích a skončil celkově pátý a o jednu příčku lepší byl jeho kolega Mattia Cattaneo. Ten o dva dny později vyhrál náročnou jednorázovku Giro dell´Appennino a potvrdil, že je připraven na Giro.

Ze čtyř druhodivizních týmů pozvaných na divokou kartu je Androni nejzajímavější sestavou. Israel Cycling Academy má dobrý tým, především díky Davide Cimolaiovi, ale ne tak jako Androni, Nippo - Vini Fantini a Bardiani - CSF jsou letos nenápadné celky. 

Za Androni se na start Gira postaví Masnada, Cattaneo, zkušení Francesco Gavazzi a Manuel Belletti, Matteo Montaguti, Marco Frapporti, vítěz Tro Bro Léon Andrea Vendrame a Kolumbijec Miguel Eduardo Flórez.

Na kolumbijské a obecně jihoamerické závodníky je Gianni Savio expert. Objevil jich už několik a opakovaně se snaží vybírat velké talenty, kterým pomáhá zvyknout si na evropskou cyklistiku. Naposledy se mu to podařilo s Eganem Bernalem a Ivanem Sosou (oba nyní jezdí za Ineos).  

Savio s Bernalem a Sosou podepsal dlouhodobé smlouvy a když je chtěl Sky dříve, musel je ze smlouvy vyplatit. Savio tím přišel k financím a pojistil fungování týmu na další roky.

 

„Přirovnávám náš tým k fotbalovému klubu Atalanta Bergamo. Každý rok objeví mladý talent a bojuje o místo v Lize mistrů, ale poté musí nejlepší hráče prodat větším soupeřům, aby vyrovnali rozpočet a přežili. Kdybych udržel všechny velké talenty, mohli bych bojovat o vítězství na Giru. Před dvěma lety jsem měl Egana Bernala, Ivana Sosu, Davide Balleriniho, Andreu Vendrameho a Fausta Masnadu. Žádný WorldTour tým je tenkrát nechtěl, ale podívejte se na ně teď, vyhrávají závody a všichni si zaslouží místo ve WorldTour,“ rozpovídal se manažer Savio.

Androni - Sidermec se na Giro nominoval díky vítězství v italském poháru, ale tato automatická nominace už neplatí. Mezinárodní cyklistická unie rozhodla, že dva nejlepší profikontinentální týmy v žebříčku UCI budou mít zajištěnu pozvánku na všechny tři Grand Tours. Pořadatelé Gira proto zrušili pravidlo z italského poháru, aby si mohli zbylé dva týmy vybrat sami. Pro Androni jsou reformy UCI velký problém, bez účasti na Giru nemá sezóna největší vrchol. Není to zajímavé pro sponzory, ani závodníky.      

Na letošním Giru ale chybět nebudou a ambice mají velké. Obvykle nechybí v žádném dlouhém úniku a bojují o etapy, to bude platit i letos, ale vzhledem k formě, jakou Masnada a Cattaneo mají, můžou bojovat i o dres nejlepšího vrchaře. Snadné to nebude, ale možné to je. 

O Masnadu a Cattanea se už nyní zajímají týmy WorldTour. Masnadu chce CCC, o Vendrameho se zajímá momentálně asi nejlepší prokontinentální francouzský tým Cofidis, který je sice také druhodivizní, ale mnohem bohatší.

Savio možná bude zase muset budovat nový tým.

 

                                                                                           Václav Prokůpek, cyklonews.cz

REDAKCE