NHL

Loučí se Mike Green

Konec aktivní kariéry ohlásil jeden z nejlepších ofenzivních beků celé NHL Mike Green. Během přerušení soutěže si uvědomil, že se chce hlavně věnovat rodině a nezasáhne už ani do play off, kde měl pomoc Edmontonu.

Konec aktivní kariéry ohlásil jeden z nejlepších ofenzivních beků celé NHL Mike Green. Během přerušení soutěže si uvědomil, že se chce hlavně věnovat rodině a nezasáhne už ani do play off, kde měl pomoc Edmontonu.

Mike Green už od 16 let nastupoval v kanadské WHL, kde postupně za čtyři sezóny odehrál 267 zápasů s bilancí 172 bodů. Na obránce se jednalo o slušný počin, čehož si všiml Washington Capitals. V roce 2004 měli v prvním kole draftu hned tři volby. Jako první udělali jedničku z Alexe Ovečkina a v závěru prvního kola ukázali postupně na dva obránce. Nejprve byl vybrán jako 27. Jeff Schultz a konečně jako 29. jistý Mike Green. Tento výběr se pak na dlouhé roky Caps hodně vyplatil. Green sice ještě jednu sezónu po draftu strávil ve WHL, ale pak se postupně začal prosazovat i do mužského hokeje.

V další sezóně už premiérově okusil NHL, odehrál v ni prvních 22 duelů a větší část sezóny strávil na farmě v Hershey v AHL. V té době patřil Washington k tomu nejhoršímu v lize, ale jeho farma naopak mezi nejlepší. Hershey to v dané sezóně dotáhlo až k zisku Calder Cupu, ke kterému pomohl i Green, který v sezóně i play off sbíral téměř bod na zápas. Caps věděli, že jim roste nesmírně talentovaný obránce, proto další sezónu už z Greena udělali plnohodnotného člena prvního týmu. Jelikož se podruhé a naposledy po draftu Ovečkina s Greenem nepodařilo Caps probojovat do play off, využili nováčkovské smlouvy obránce a poslali ho na play off opět do Hershey. Tentokrát však Hershey pro Calder Cup nedošli. Sice moc nechybělo, ale ve finále byl šťastnější Hamilton.

Poté už Green nastupoval pouze za Washington, přidal dalších 8 sezón, celkem jich v dresu Caps odehrál deset. V sezónách 08-09 a 09-10 se stal nejproduktivnějším obráncem NHL, v obou ročnících se dostal přes 70 bodů. Přesto ani jednou nedosáhl na Norris Trophy pro nejlepšího obránce ligy. V obou životních sezonách skončil v hlasování druhý. Jednou trofej získal Chára, podruhé Keith a třeba před tím 3x za sebou Lidstrom. Přes všechny výborné osobní výkony se Caps nedařil týmový úspěch, finále Stanley Cupu jakoby bylo zakleté, přestože vždy patřili k favoritům.

Po sezóně 14/15 a dalším nezdaru v play off přišla změna, Green nedostal od Caps nový kontrakt a na trhu s volnými hráči si vybral nabídku 3-leté smlouvy od Detroitu. S Red Wings však okusil play off pouze v první sezóně a to pouze na jedno kolo. Přestože se týmový úspěch vzdalovat, podepsal s klubem ještě jednu smlouvu na další dvě sezóny. Druhý rok smlouvy a celkově patou sezónu v Detroitu však nedokončil. Před uzávěrkou přestupů putoval do Edmontonu výměnou za útočníka Brodziaka a 4. kolo draftu. U Oilers, kde měl mít šanci na zisk Stanley Cupu, však odehrál pouhé 2 zápasy. Pro letošní play off v Kanadě využil práva, odmítnul nastoupit a následně ukončil kariéru.

Jeho jedinou trofejí tak zůstal Calder Cup z první sezóny v seniorském hokeji. V NHL se zastavil na bilanci 880 zápasů a 501 bodů. Jednou reprezentoval Kanadu na domácím MS 2008, kde získal stříbrnou medaili, víc bodů tehdy v jejím dresu posbírala pouze trojice Dany Heatley, Ryan Getzlaf a Rick Nash. Další úspěchy tak už svého času nejlepší ofenzivní obránce světa nepřidá.

                                                          Václav Prokůpek

 

REDAKCE