Klasické lyžování

V rumunském Rasnové skákal nejdále Geiger

Také druhý závod v Rasnově nabídl souboj mezi Karlem Geigerem a Stefanem Kraftem, který tentokrát vyzněl lépe pro druhého jmenovaného. I dnes jim na pódiu sekundoval Němec - Constantin Schmid, který se na stupně vítězů dostal poprvé v kariéře. Do druhého kola i napodruhé prošel Roman Koudelka a oproti sobotě si polepšil na osmnáctou pozici.

Také druhý závod v Rasnově nabídl souboj mezi Karlem Geigerem a Stefanem Kraftem, který tentokrát vyzněl lépe pro druhého jmenovaného. I dnes jim na pódiu sekundoval Němec - Constantin Schmid, který se na stupně vítězů dostal poprvé v kariéře. Do druhého kola i napodruhé prošel Roman Koudelka a oproti sobotě si polepšil na osmnáctou pozici.


Bitvu o rekord můstku ovládl Kraft, několik návratů do třicítky


Po zhruba třiceti skokanech prvního kola se zvedl protivítr, který umožnil hned trojí překonání rekordu můstku. Do nové rekordní hranice 103 metrů nejprve doplachtil Gregor Schlierenzauer, nedlouho po něm i Constantin Schmid a na závěr i přes snížení nájezdu Stefan Kraft. Rakušan svou extratřídu potvrdil i ve druhém kole, kde v zadním větru vystřihl 97,5 metru dlouhý skok, a završil druhou desítku svých triumfů v závodech SP. Poprvé se tedy v letošní sezoně na středním můstku z výhry neradoval Karl Geiger (99,5 a 96 m), jehož na pódiu po životním výkonu doprovodil Constantin Schmid (103 a 95,5 m). Schmid byl před třemi lety na mistrovství světa juniorů v závodě na můstku s takřka identickými parametry za Viktorem Poláškem, Němci však s talenty umí pracovat trochu jinak...

Pozice za stupni vítězů obsadili zkušení skokani - čtvrtou pozicí se Dawid Kubacki (96 a 100 m) dostal v celkovém pořadí SP před Kobajašiho, pátý Daniel André Tande (98 a 94,5 m) prožil nejlepší závod od Turné v Innsbrucku. Šestou příčkou potvrdil výbornou formu také Marius Lindvik (93 a 99 m), mírným zklamáním bylo nejspíš sedmé místo pro včera stříbrného Stephana Leyheho (95,5 a 97 m). Životní maximum dnes zaznamenal i osmý Žiga Jelar (98 a 97,5 m), pro nějž je tato sezona i přes nízký počet účastí již bodově nejlepší v kariéře. Letos poprvé se na bodech představil hned kvartet závodníků - po sedmi letech se dočkal Japonec Watanabe, po čtyřech jeho krajan Točimoto a při svém návratu do kolotoče SP se prosadili také Nor Granerud a Severin Freund, který v to už možná ani nedoufal.


Zlepšený výkon Koudelky, propadák zbytku týmu


Oproti včerejšku může být se svým výkonem určitě spokojen Roman Koudelka, jenž oproti včerejšku poskočil o rovných osm míst na konečnou 18. pozici po vyrovnaných skocích o délce 94,5 a 94 metry. O nich se mohlo bohužel jen zdát zbytku českého týmu, který obsadil pozice v páté desítce. Nečekanou českou dvojkou dnes byl jednačtyřicátý Čestmír Kožíšek (89,5 m), skoky vůbec nevyšly Viktoru Poláškovi (87,5 m) a Vojtěchu Štursovi (89 m), kteří obsadili až 47., respektive 48. místo. Zejména u Poláška jde po zisku dvojích bodů na předešlém podniku na středním můstku ve Val di Fiemme o zklamání a rozhodnutí o změně trenéra právě po onom víkendu se nyní jeví jako již zcela nesmyslné. Světový pohár vyvrcholí na severu, kde ještě před norským turné RAW Air proběhne prodloužený víkend v Lahti. V pátek se v tradičním finském středisku uskuteční náhrada za zrušený podnik v Ruce, v sobotu jsou v plánu závody týmů a v neděli bohatý skokanský program završí další individuální klání.

                                             Václav Prokůpek

REDAKCE