Cyklistika

Petr Vakoč přestupuje do Corendon - Circus

Oficiálně tým kolem Mathieu Van der Poela sice ještě nezveřejnil kompletní sestavu na rok 2020 a ani Petr Vakoč se nevyjádřil, ale vzhledem k informacím z nejprestižnějších cyklistických serverů je už jasné, že Petr Vakoč bude příští rok jezdit v dresu právě tohoto týmu: Corendon - Circus.

Oficiálně tým kolem Mathieu Van der Poela sice ještě nezveřejnil kompletní sestavu na rok 2020 a ani Petr Vakoč se nevyjádřil, ale vzhledem k informacím z nejprestižnějších cyklistických serverů je už jasné, že Petr Vakoč bude příští rok jezdit v dresu právě tohoto týmu: Corendon - Circus.

 

Tým má na soupisce 28 lidí, takže co do počtu by splnil i limit pro týmy World Tour. A společně s Arkéa - Samsic je nejpočetnějším týmem v ProContinentals Teams, tedy mezi druhodivizními prokontinentálními týmy. Pouze šest cyklistů má však jistotu na dva roky. Do této skupiny patří jednak živý inventář týmu Philipp Walsleben (32 let) a s ním i tři úplní mladíci Tulett (18), Cortjens (18) a Benoist (20). Nepřekvapí, že pouze bratři Van der Poelovi mají podepsáno až do roku 2022.

U týmu skončili čtyři lidé a čtrnáct jich přišlo! Mezi jiným z EF Education Sacha MODOLO a z Israel Cycling Kristian SBARAGLI. Třetí nejvýznamnější posilou z pohledu UCI bodů je náš Petr VAKOČ (Deceuninck Quick Step). Z první ligy přichází ještě Floris De Tier z Jumbo-Visma a Louis Vervaeke z Sunwebu. Zkušenosti z World Tour má také Scott Thwaites (v 2017/2018 Dimension Data). Praktikantem v Deceuninck Quick Step byl od srpna letošního roku Novozélanďan Samuel Gaze (23). Ze sestavy je zřejmé, že kombinuje lidi na silnici a cyklokros, přesně v duchu MVDP. Jeho brácha či Walsleben jsou známi především znalcům cyklokrosu. Ale i francouzský nováček Antoine Benoist byl letos 3. na mistrovství Evropy v cyklokrosu v U23 a Brit Ben Tulett je stále aktuálním juniorským mistrem světa z února 2019.

Cyklokrosovou sezónu v dresu týmu dokončí ještě Tom Meeusen, ale pak už kariéru dojede v jiném, méně významném týmu, jelikož už na mladší draky nestačí. Dvaatřicetiletý Sacha Modolo měl už lepší sezóny, než byla ta uplynulá. Zvláště vydařený byl rok 2015, kdy byl 50. na světě i díky tomu, že vyhrál dvě etapy na Giru. Stejný rok byl nejvydařenějším i pro Kristiana Sbaragliho, kdy byl 65. na světě i proto, že ovládl etapu na Vueltě. Před tím, než přestoupil v roce 2018 do Israel Cycling, jezdil dva roky ve WT v Dimension Data.

Příběh Petra Vakoče, který se dokázal po roce rehabilitací vrátit do vrcholné cyklistiky po mimořádně vážném zranění poté, co ho v Jihoafrické republice srazil náklaďák, je všeobecně známý.

Šéf Deceuninck Quick Step Patrick Lefevere může být někdy vnímán jako tvrdý, sebestředný, výstřední a nepříliš "ohleduplný" manažer. Ale jeho role tyto vlastnosti "vyžaduje", chce-li patřit mezi úspěšné. A to mu tedy v žádném případě nelze upřít. Ale v případě Petra ukázal i svou druhou, "laskavou" tvář, když nevypověděl Petrovi smlouvu, přestože s jeho výsledky v roce 2017 nebyl úplně spokojený, ale hlavně mu dal ještě jeden rok šanci po návratu přesvědčit, že je pro tým perspektivní.

Většinu této sezóny Petr Vakoč prožil v roli pomocníka, ať už sprinterů, či lídrů na celkové pořadí. Sem tam dostal šanci jet na sebe. Byly z toho tři umístění do top ten: 4. v páté etapě Kolem Polska, 5. ve třetí etapě Tour of Guangxi a 7. ve druhé etapě Critérium du Dauphiné.

V novém týmu by měl Petr pravděpodobně dostat víc příležitostí jet na vlastní výsledek, byť byl při podpisu smlouvy určitě pro Corendon - Circus cenný jako neutuchající dříč, schopný odvádět tvrdou práci na špici skupiny, ať už při vytváření příznivých pozic pro lídry (v případě Corendon tedy hlavně lídra) či při sjíždění uprchlíků.

Připomeňme si, že mezi největší úspěchy Petra Vakoče se počítá vítězství na Brabantském šípu (ještě 2. místo v 2017), v Classic Sud Ardéche a Royal Bernard Drome Classic, vše v roce 2016, což byl Petrův nejúspěšnější rok, který snad i symbolicky absolvoval v mistrovském dresu a jenž ho vynesl na 61. místo na světě. Je také vítězem etapáků Okolo Slovenska (2013) a Czech Cycling Tour (2015). V roce 2014 vyhrál etapu Kolem Polska, kde potom jel čtyři etapy ve žlutém, a v 2015 etapu Kolem Británie. V roce 2013 byl druhý na mistrovství Evropy třiadvacítek, před mj. čtvrtým Alaphilippem a sedmým Bettiolem. V domácích luzích k tomuto výčtu přidal za poslední roky - kromě zmíněné CCT - ještě jeden titul republikového mistra, jedno 2. a dvě 3. místa v silniční závodě a dvě 2. a tři 3. místa v časovce.

Smlouvu má podepsánu pouze na jeden rok. Sám se nechal slyšet, že jde trošku do neznáma, ovšem s nadšením.

Tak uvidíme, jak se bude Petrova cyklistická kariéra vyvíjet v novém týmu po sedmi letech (když započteme i rok 2013 v české farmě Etixx) strávených ve Vlčí smečce. Pořád jde o belgický tým a jak vidno z jeho strategie, postupnými kroky směřuje stále výš. Klidně si tak mohou tým a Petr Vakoč vzájemně prospět při realizaci této společné strategie.

                                                                       Václav Prokůpek

REDAKCE